Vize Danışma Merkezi

Çek Vize

Çek Vize2022-12-15T14:53:11+00:00

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu kararına uygun olarak Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu yapmak zorundadır.

Resmi pasaport sahibi olan Diplomatik (Kırmızı / Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri ise vizeden muaf tutulabilmektedir. Çek Cumhuriyeti, Schengen bölgesi üyesi olarak Schengen oturum iznine sahip olan kişilerden vize talep etmemektedir.

Çek Cumhuriyeti’nin vize türleri şu şekildedir:

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize, Çek Cumhuriyeti Ticari Vize, Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi, Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi, Çek Cumhuriyeti Aile Birleşimi Vizesi

Başkent Vize, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun vize başvurularını değerlendirme süresini göz önüne alarak başvurularınızı ona göre seyahat tarihinizden 15 – 20 gün önce yapmaktadır. Seyahat planınızda herhangi bir karışıklık olmasını önlemekte ve vizenizin tarihi geçmeden seyahat yapabilmenizi sağlamaktayız.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, vize türlerine ve mesleki şartlara göre belge ve evrak talep etmekte, başvuru formunun da bunlara uygun şekilde doldurulmasını talep etmektedir. Evraklarda herhangi bir hata olması ya da eksik olması durumunda vizeniz reddedilebilmektedir.

Yetkili firma olarak konsolosluk tarafından açıklanan güncel bilgiler ışığında evraklarınızı prosedürlere uygun bir şekilde oluşturmaktayız. Herhangi aksi bir durum olmasını dikkate alarak hiçbir kusur olmamasını sağlamaktayız.

VFS Global Çek Cumhuriyeti Vizesi2021-11-13T17:16:18+00:00

VFS Global, Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde yetkilidir. Uluslar arası vize işlemlerinde Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiştir. VFS Global tarafından yetkili olan ofisler Çek Cumhuriyeti vize başvurularınızı gerçekleştirebilmektedir.

VFS Global yetkilisi olan Başkent Vize firmamız üzerinden Çek Cumhuriyeti vize başvurularınızı gerçekleştirebilmektesiniz. Vize işlemlerinizin tüm adımları tarafımızca gerçekleştirilebilmektedir. Vizenizin kısa sürede ve kolay bir şekilde olumlu sonuçlanmasını sağlayan profesyonel bir firmayız. Sormak istediğiniz tüm sorular için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu2021-11-13T17:15:57+00:00

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu almak zorunlu bir işlemdir. Randevu olmadan vize işlemleri için başvuru yapılması mümkün olmamaktadır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmamız randevu işlemlerinizi de gerçekleştirmektedir.

Randevu işleminizin yapılması durumunda evrak teslimi ve biyometrik bilgilerin verilmesi gerçekleştirilebilmektedir. Biyometrik verilerin ibraz edilmesi vize etiketinde VIS ibaresinin bulunması gerektiği için önemlidir. Üzerinde VIS ibaresi bulunmayan pasaportunuz varsa mutlaka bu işlemin yapılması gerekmektedir.

Evrakların tamamlanması, randevunun alınıp başvurunun yapılmasının ardından, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından vize işlemleriniz 7 ila 10 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Resmi tatiller ile vize işlemlerinizin çakışmaması da bu açıdan önem taşımaktadır. Bütün bu süreçlerde Başkent vize ile çalışarak sorunsuz bir vize dönemi geçirebilir ve bütün süreçlerin ilerleyişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Aile/Akraba Vizesi2021-11-13T17:15:33+00:00

Çek Cumhuriyeti Vizesi Aile/Akraba Vizesi alarak, Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden arkadaşlarınızı ve ailenizi ziyaret etmeniz mümkündür. Diğer vize türlerinde talep edilen evraklar ile aile ziyareti vizesi için talep edilen evraklar paraleldir.

Yalnızca Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti vizesi için ek olarak davetiye istenmektedir. Davetiyede, davet eden kişinin iletişim bilgileri, kimlik bilgileri, davet edilen kişi ile yakınlık derecesi, ziyaret amacı, istenilen vize süresi, konaklanacak evin adresi gibi bilgiler istenmektedir. Gerekli olan bilgiler ve evrakların nasıl hazırlanması gerektiği konusunda her şey ile Başkent Vize ilgilenmektedir. Siz yalnızca seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Aile Birleşimi Vizesi2021-11-13T17:15:12+00:00

Çek Cumhuriyeti oturum izni almış ya da vatandaşlığı olan kişi ile evlilik yapmanız durumunda veya aile bireylerinizden birisinin olması durumunda Çek Cumhuriyeti Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Bunun için akrabalık durumunu kanıtlayan belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Evlilik söz konusu ise evliliği kanıtlayıcı evrakların olması gerekmektedir. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nde bulunan kişinin finansal durumuna ilişkin ve ev ve yaşam koşullarını gösteren belgelerde istenmektedir. Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan kişinin doğum belgeleri ve pasaport belgeleri aile birleşimi vizesi başvurusu için gerekmektedir.

Aile birleşimi vizesi alınırken evin aile için yeterli olup olmayacağı, Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden kişinin gelirinin yeterlilik durumu ve benzeri etkenler büyük önem taşımaktadır. Ek olarak dil yeterliliği de Türkiye’deki eş için gerekmektedir. Boşanma ve eski eşin vefatı gibi durumlarda bunlara dair evraklar da dosya içinde istenebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Aile Birleşimi vizesi, biraz daha uğraş gerektiriyor gibi gözükse de vize işlemleri işinde uzman olan firmamız sizin için işlemleri sorunsuz olarak halletmektedir. Eş ve çocukları kapsayan aile birleşimi vizesinin en kısa sürede ve kolay bir şekilde olumlu sonuçlanmasını gerçekleştirebilmekteyiz.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize2021-11-13T17:14:48+00:00

Mesleğiniz ile ilgili Çek Cumhuriyetine yapacağınız tüm iş seyahatleri için Çek Cumhuriyeti Ticari Vize alınması gerekli görülmektedir. Tüm vize türlerinde geçerli olan evrakların hazırlanmasının yanı sıra, ticari vize için Çek Cumhuriyeti’nde ilişkili olduğunuz şirket ya da kurumdan davetiye almanız gerekmektedir.

Bu davetiyenin içeriğinde davet edilen kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, seyahat tarihleri, seyahatin nedeni olmalıdır. Davet eden kişinin de aynı bilgileri davetiyede yer almalıdır ve firmanın unvanı ile firmanın iletişim bilgileri olmalıdır. İş seyahatin planlarınıza uygun gerçekleşmesi Başkent Vize sayesinde tamamen mümkündür.

Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi2021-11-13T17:13:31+00:00

Çek Cumhuriyeti’nin harika doğası eşliğinde tarihi görüntüsünü keşfetmek için Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi almanız gerekmektedir. Konsolosluğun belirlediği yukarıdaki evraklar tam olarak Turist vizesi içinde geçerli olmaktadır.

Yetkili firmamız bu evrakları resmi bir şekilde temin etmekle kalmayıp, sizin için bilet ve otel rezervasyonlarına kadar tüm işlemlerinizi halledebilmektedir. Sorunsuz ve hiçbir şey düşünmeden yapacağınız bir tatilin tadına varmak için bizi aramanız yeterlidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evrak, Belge ve Başvuru Formları2021-11-13T17:12:30+00:00

Çek Cumhuriyeti vizesi almak için belirlenen evraklar, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evrakların hangi kurallar ekseninde hazırlanacağına dikkat edilmesini istemektedirler. Örnek verecek olursak; biyometrik fotoğrafın şapkasız, önünüze saç gelmeden, gözlük olmadan ve benzeri koşullarda çekilmesi gerekmektedir.

Genel olarak konsolosluğun talep ettiği Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar şunlardan oluşmaktadır:

En az 3 a y daha geçerli olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu, seyahat amacınıza uygun bir şekilde doldurulmalıdır. Hangi vize türüne başvurursanız vurun, randevu alınması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından belirlenen kurallar dahilinde biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. Evliyseniz evlilik cüzdanınız olmalıdır. Nüfus cüzdanının fotokopisi gerekmektedir. Nüfus kayıt örneğinin tam vukuatlı şekilde temin edilmesi gereklidir. Maddi durumunuzu kanıtlayan belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. İş durumunuzun ne olduğuna dair resmi belgeler olmalıdır. Seyahat planınızı kanıtlayacak evrakları temin etmeniz gerekmektedir. Seyahat sürenizi kapsayan sağlık sigortası olmalıdır.

Mesleki durumunuza ilişkin şu belgeler istenmektedir:

Emekli maaşının banka dökümü emekli olan kişilerden istenmektedir. Öğrenci belgesi alınmalıdır. Reşit olmayan kişilerden muvafakatname istenmektedir. Çiftçiler bağlı oldukları ziraat odasından mesleklerini kanıtlayacak belgelerini almalıdır. Doktor, eczacı, avukat, mühendis ve diş hekimleri mesleklerine ilişkin kimlik kaydı ya da oda kaydını ibraz etmelidir.

Bu evraklar temin edilirken bazılarının fotokopi olarak, bazılarının ise asıllarına ihtiyaç duyulmaktadır. Resmi olduğunu kanıtlayacak şekilde evraklar temin edilmelidir. Başkent Vize, gerekli koşullar eşliğinde vize işlemlerinizi sorunsuzca gerçekleştirmektedir.

Çek Vize İletişim Hatları

Ankara Vize Merkezi

+90 312 446 0 849

Çankaya Mah. Cinnah Cad. No: 35/10 Çankaya, Ankara


Gaziantep Vize Merkezi

+90 342 250 0 835

İncilipınar Mh. Muhammer Aksoy Bulv. No: 28/C Şehitkamil, Gaziantep


İzmir Vize Merkezi

+90 232 232 7 177

İnönü Cad. No:173 Bahar Apt, D:1 Üçyol – Hatay, İzmir


Go to Top