Belçika Konsolosluğu, vize işlemlerinin yetkilendirdiği firmalar tarafından yapılırken evrakların temin edilmesi, başvuru formunun doldurularak sürecin başlatılması ve randevu alınmasını gerekli görmektedir. Vize türlerine göre istenen evrakların tam olarak Belçika Konsolosluğu’nun belirttiği kurallara uygun olması gerekmektedir. Aslı ya da fotokopisi gereken evrakların doğru temin edilmesi gibi hangi dil ile doldurulması gerektiği hususuna da dikkat edilmelidir.

Belçika Vize Başvurusu Kategorileri Şu Şekildedir:

Belçika Aile Ziyareti Vizesi, Belçika Ticari Vize, Belçika Turistik Vize, Belçika Üniversite Eğitimi, Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Bu vize türlerine göre Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar şu şekildedir:

Prosedüre uygun geçerliliği olan pasaportunuzun olması gereklidir. Belçika Schengen vize başvuru formu doldurulmalıdır. Belçika Konsolosluğu’nun prosedürlerine uygun olarak biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. Vize türüne uygun bir şekilde vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Finansal durumunuzu gösteren evraklar dosya içine mutlaka eklenmelidir. Mesleki durumu beyan eden belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Seyahat planınızı onaylayıcı nitelikte belgeler olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası seyahat süresine uygun bir şekilde düzenlenmelidir.

Belçika Konsolosluğu’nun istediği mesleki duruma ilişkin evraklar ise şu şekildedir:

Emekli olan kişilerden son 3 aylık maaş hesap dökümü ve emeklilik belgesinin fotokopisi ile birlikte aslı istenmektedir. SGK çalışanlarından işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü, kurumdan aldığı izin belgesi olmalıdır. Şirket sahiplerinden de, ticaret oda kaydı, şirketin güncel vergi levhası, şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri talep edilmektedir. Çiftçilerden de ziraat odasının verdiği çiftçi belgesine ek olarak tarım ve hayvancılıktan elde ettiği gelir makbuzları talep edilmektedir. Öğrenci belgesinin orijinali ve fotokopisini öğrencilerin sunması gerekmektedir.

Belirttiğimiz bu bilgiler doğrultusunda Belçika Konsolosluğu Vize İşlemlerinde bu evrakları talep etmektedir. Ek olarak reşit olmayan kişilerin aile bireylerinden alınan muvafakatname resmi olarak temin edilmelidir. Çalışmayan kişilerden ise sponsora ait bilgiler istenmektedir.

Başkent Vize, yetkili firma olarak sizin için gerekli olan evrakları hazırlamakla yükümlüdür. Vize işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için eksiksiz ve hatasız bir şekilde evrakları hazırlıyoruz. Bu sayede vizenizin reddedilmesi gibi bir durum ile karşı karşıya kalmanızı önlemekteyiz.