Çek Cumhuriyeti vizesi almak için belirlenen evraklar, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evrakların hangi kurallar ekseninde hazırlanacağına dikkat edilmesini istemektedirler. Örnek verecek olursak; biyometrik fotoğrafın şapkasız, önünüze saç gelmeden, gözlük olmadan ve benzeri koşullarda çekilmesi gerekmektedir.

Genel olarak konsolosluğun talep ettiği Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar şunlardan oluşmaktadır:

En az 3 a y daha geçerli olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu, seyahat amacınıza uygun bir şekilde doldurulmalıdır. Hangi vize türüne başvurursanız vurun, randevu alınması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından belirlenen kurallar dahilinde biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. Evliyseniz evlilik cüzdanınız olmalıdır. Nüfus cüzdanının fotokopisi gerekmektedir. Nüfus kayıt örneğinin tam vukuatlı şekilde temin edilmesi gereklidir. Maddi durumunuzu kanıtlayan belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. İş durumunuzun ne olduğuna dair resmi belgeler olmalıdır. Seyahat planınızı kanıtlayacak evrakları temin etmeniz gerekmektedir. Seyahat sürenizi kapsayan sağlık sigortası olmalıdır.

Mesleki durumunuza ilişkin şu belgeler istenmektedir:

Emekli maaşının banka dökümü emekli olan kişilerden istenmektedir. Öğrenci belgesi alınmalıdır. Reşit olmayan kişilerden muvafakatname istenmektedir. Çiftçiler bağlı oldukları ziraat odasından mesleklerini kanıtlayacak belgelerini almalıdır. Doktor, eczacı, avukat, mühendis ve diş hekimleri mesleklerine ilişkin kimlik kaydı ya da oda kaydını ibraz etmelidir.

Bu evraklar temin edilirken bazılarının fotokopi olarak, bazılarının ise asıllarına ihtiyaç duyulmaktadır. Resmi olduğunu kanıtlayacak şekilde evraklar temin edilmelidir. Başkent Vize, gerekli koşullar eşliğinde vize işlemlerinizi sorunsuzca gerçekleştirmektedir.