Finlandiya vizesi için gerekli olan belgeler yukarıda belirttiğimiz vize türlerine ve hangi mesleği icra ettiğinize göre değişmektedir. Fakat genel olarak her vize türü ve meslek grubu için talep edilen Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar şunlardan meydana gelmektedir;

Gerçeğe uygun bilgilerle, eksiksiz olarak doldurulan vize başvuru formu olmalıdır. Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenen kurallara uygun olan pasaportunuz bulunmalıdır. Güncel ve prosedürlere uygun çekilmiş biyometrik fotoğrafınız olmalıdır. Nüfus cüzdanınızın fotokopisini eklenmesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizin temin edilmesi gerekmektedir. Maddi durumunuza ilişkin belgeler temin edilmelidir. Başvuru sahibinin vize talep dilekçesi oluşturulmalıdır. Bağlı olduğunuz bir kurum varsa ona ait doğrulayıcı belgeler bulunmalıdır. Çalışıyorsanız bunu kanıtlayacak nitelikte belgelerin temin edilmesi gerekir. Seyahat amacınızı destekleyen otel ve bilet rezervasyonu gibi belgeler olmalıdır. Herhangi bir kaza, acil tıbbi bakım ve benzeri durumlara karşın seyahat sağlık sigortasının hazırlanması gereklidir. 18 yaşına gelmemiş kişilerin noter onaylı muvafakatnameye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Meslek gruplarına göre ise alınması gereken belgeler şunlardır;

Emekli olanların maaş cüzdanı, emekli olunan kurumdan alınan yazı, emeklilik kartı fotokopisi gibi belgeler düzenlenmelidir. Eğer memur iseniz bağlı olduğunuz kurumdan antetli kağıda izin belgesi düzenlenmeli, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeleri eklenmelidir. Öğrencilerin öğrenci belgesi gereklidir. Çiftçilerden ise ziraat odasından alınan ziraat sicil kaydı ve tarım alanlarına dair tapular talep edilmektedir.

Bu belgelere ek olarak Finlandiya Konsolosluğu evrak talep edebilmektedir. Ayriyeten bu belgelerin eksiksiz ve tutarlı bilgilere sahip olması vizenizin onaylanması açısından büyük önem taşımaktadır. Başkent Vize olarak herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmanızı engelleyecek şekilde evraklarınızı hazırlamakta, başvuru formlarınızı doldurmanızda danışmanlık etmekteyiz.